Największy przekręt trzeciej RP- dyskusja w sprawie budownictwa energooszczędnego 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : Prawo
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 28 |
 

Największy przekręt trzeciej RP- dyskusja w sprawie budownictwa energooszczędnego

19 maja 2010

Poniższy artykuł nie został zamieszczony w Gazecie Wyborczej, jednak redakcja serwisu cieplej.pl uznała, że powinien ujrzeć światła dziennego jako głos w dyskusji w sprawie budownictwa energooszczędnego.

motto „Is fecit cui prodest”*
Minister Infrastruktury wydał w roku 2008 rozporządzenia wdrażające Dyrektywę 2002/91 w sprawie ustalania wymagań charakterystyki energetycznej. Analiza tych rozporządzeń oraz uchwalonego Budżetu Państwa wskazują, że rząd, jako jedyny na świecie, ma plan walki z ochłodzeniem klimatu. Z wspomnianych wyżej dokumentów wynika, że realizacja planu pomnoży zyski sektora energetycznego, deweloperów i wybranym producentów materiałów budowlanych.
Niezależnie od sensowności tego planu, Rząd jest skazany na sukces, jako że szanse nadejścia zlodowacenia w okresie do najbliższych wyborów są zdecydowanie niewielkie. Wobec gwarancji sukcesu trudno się dziwić, że autorzy wspomnianych aktów prawnych nie wzięli pod uwagę kilku, łatwych do przewidzenia efektów ubocznych:
- zahamowania wzrostu gospodarczego w wyniku ograniczeń produkcji oraz wzrostu kosztów energii po przekroczeniu limitów emisji CO2
- obniżenia międzynarodowej konkurencyjności polskiej gospodarki,
- obniżenia popytu wewnętrznego skutkiem nadmiernego obciążenia gospodarstw domowych rachunkami za energię,
- rosnącego ubóstwa energetycznego społeczeństwa
- pogorszenia stanu środowiska naturalnego.

Racjonalni inaczej
Rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). wymaga zgodnie z § 328. 1. „….aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnych do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie”.
Ten z pozoru oczywisty zapis różni się od zapisu w Dyrektywach Unijnych dotyczących budownictwa, które mówią po prostu o „niskim zapotrzebowaniu na energię”. Spalanie węgla nie jest dobrem samym w sobie. Dlatego każde obniżenie zużycia energii, jeśli nie prowadzi do obniżenia komfortu, jest dobre. (...)

*(Ten popełnił zbrodnię, komu przyniosła korzyść)

czytaj całość artykułu w pliku PDF >>>

Ludomir Duda

   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły Prawo
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 28 |
  1. Uwagi do projektu ustawy- Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw
  2. Uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw
  3. Projekt Rozporządzenia Min. Infr. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego
  4. Projekt (z 22.09.2008) Rozporządzenia Min. Infr. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku
  5. Projekt Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  6. Efektywność Energetyczna cz. I - nowy cykl artykułów i informacji dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków
  7. Ustawa w sprawie wspierania przedsięwzięć termomodernizacyjnych
  8. Największy przekręt trzeciej RP- dyskusja w sprawie budownictwa energooszczędnego
  9. Certyfikacja energetyczna budynków - projekt rozporządzenia
  10. Certyfikacja energetyczna w Prawie Budowlanym
  11. Na drodze do efektywności energetycznej
  12. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 lutego 2008 w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju