Redukcja emisji gazów cieplarnianych, a termomodernizacja budynków 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : Inne
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 21 |
 

Redukcja emisji gazów cieplarnianych, a termomodernizacja budynków

06 stycznia 2010

W marcu 2008 r. przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej podkreślili konieczność podjęcia zdecydowanych działań mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Nakreślili program „3×20%”, który zakłada konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2020 r. o 20% w stosunku do emisji z 1990 r., poprawę efektywności energetycznej w tym samym okresie o 20% oraz zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawianych w całkowitej produkcji energii również do 20%. Tymczasem ostanie informacje dotyczące prac rządu nad budżetem wskazują, że nie zamierza on w 2010 r. przekazać środków na Fundusz Termomodernizacyjny.

Odnotowywana w ostatnich latach narastająca dynamika zjawisk atmosferycznych na świecie, w Europie i Polsce wskazuje, że zmiany klimatyczne nie są już tylko teorią czy przypuszczeniem. I chociaż na temat ich przyczyn świat naukowy nie jest zgodny, większość skłania się ku stwierdzeniu, że jednym z głównych powodów ocieplania się klimatu jest wzrost stężenia gazów cieplarnianych. Analizy IPCC [1] wskazują, że jeśli dotychczasowe tendencje nie zostaną powstrzymane, to przewidywane zmiany klimatu mogą nastąpić w takim tempie, że środowisko przyrodnicze, społeczeństwo i gospodarka nie będą w stanie zaadaptować się do nowych warunków klimatycznych, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zauważalny jest też znaczy wzrost kosztów związanych z usuwaniem szkód powstałych w wyniku zmian klimatu, który obciąża również w sposób znaczący nasz budżet. Cały świat prowadzi na szeroką skalę działania mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym pojawia się pytanie: skoro redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz ograniczanie – racjonalizowanie zużycia energii są jednym z najważniejszych działań, jakie będzie podejmować UE oraz, jak się wydaje, również cały świat, dlaczego nasz rząd zamierza zatrzymać ten proces? Czy podejmowane przez rząd decyzje związane z wstrzymaniem wparcia dla procesu termomodernizacji są zgodne ze strategicznymi dokumentami z zakresu ekologii, budownictwa i energetyki? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania oraz zastanowić się, jakie korzyści termomodernizacja przyniosła dla budżetu.(...)

CZYTAJ CAŁOŚĆ ARTYKUŁU W PDF >>>

   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły Inne
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju