Ocieplenie wysokiego mieszkania 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : Porady
 

Ocieplenie wysokiego mieszkania

19 września 2008

mala fotka

PYTANIE:
Piszę, ponieważ mam pewien niby mały, choć pewnie po namyśle skomplikowany problem. Mieszkam w 100 letniej kamienicy na parterze. Mieszkanie to jest wysokie 3,4 metra. Posiadam ogrzewanie gazowe, które powiedzmy szczerze wykańcza moje finanse. Staram się, co 2 lata wymieniać kolejna stolarkę okienna, lecz odczuwalna temperatura prawie się nie zmienia. Przed tym sezonem chciałbym obniżyć sufity lub zrobić podłogi. I tu mam problem. Otóż w mieszkaniu tym stropy są drewniane, podbite trzcina. Podłogi również są drewniane. Problem mój polega na tym, ze okna od sufitu dzieli jedynie 30 cm, i nie wiem czy obniżanie go ma sens, ponieważ kubatura pomieszczenia nie ulegnie zbyt dużemu zmniejszeniu. Myślałem również o zamocowaniu styropianu 15 cm pod sufit, lecz podobno to zły pomysł, ze względu na całkowitą nieprzepuszczalność styropianu. Podłogi natomiast chciałbym zalać
i docieplić czymś, lecz nie za bardzo wiem czym. Za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu będę bardzo wdzięczny.

     Marek


ODPOWIEDŹ:
Wymiana okien jest działaniem, który w Pana przypadku przynosi niewielkie korzyści. NIe posiadamy wystarczającej informacji o budynku, rozmieszczeniu pomieszczeń, budowie ścian, stropów. Jadnak na podstawie doświadczenia spróbujemy Panu pomóc. Z przekazanych informacji wnioskuję, że mieszkanie jest na parterze, ściany budynku są nieocieplone, a nad Panem jest kolejne mieszkanie. Obniżanie i izolacja termiczna na stropu wyższej kondygnacji również nie wiele pomoże. Dyskomfort cieplny wynika z występowania niezadoalającej izolacyjności termicznej przegród oraz stosunkow dużej powierzchni w mieszkaniu.
W mieszkaniach usytuowanych na parterze, w których strop nad nieogrzewaną piwnicą jest źle izolowany zawsze występują trudności w dogrzaniu mieszkania. Podłoga jest w zimie i w lecie zimna. Oczywiście latem nie jest to duży problem, a w niektórych przypadkach pozwala nawet uzyskać wrażenie komforu, jednak w zimie sytuacja ta jest nie do zniesienia.
POLECAMY:
Wymiana stolarki okiennej oraz izoalcja termiczna stropu nad mieszkaniem przyniesie już odczuwalne zmiany, lecz najważniejszym w Pana przypadku jest wykonanie izolacji stropu nad piwnicą oraz ocieplenie ścian zewnętrznych. Zadanie nie jest proste. Aby izolacja stropu nad piwnicą przynisła optymalne efekty należy wyeliminować niekorzystny wpływ mostków cieplnych powodujących straty ciepła przez ściany zewnętrzne i wewnętrzne piwnic. Należy więc zaizlować również ściany piwnic lub zwiększyć izolację stropu nad piwnicą. Jaka grubość izolacji termicznej? Proponuję minimum 12 cm, choć w Pana przypadku jeżeli jest to możliwe to ułozyłbym nawet 20 cm. Jeśli jest to możliwe warto ocieplić też ściany zewnętrzne, minimalna grubość ocieplenia 15 cm, jeśli nie to proszę wykonać ekrany zagrzejnikowe, co pozwoli podnieść temperaturęw pomieszczeniach o 1 st. C bez zwiększonego zużycia gazu.

       Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska

   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły Porady
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju