System efektywnego sterowania kosztami zużycia mediów 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

System efektywnego sterowania kosztami zużycia mediów

24 sierpnia 2008
mala fotka

WSTĘP

Każde gospodarstwo domowe posiada inne, subiektywnie ukształtowane poczucie komfortu cieplnego. Jest to stan, w którym do-mownicy czują się najlepiej. Odczuwają w pełni komfortowe warunki do funkcjonowania, a ich organizmy nie męczą się.

Naturalnym jest dążenie do osiągnięcia poczucia komfortu cieplnego. Wyregulowania wszelkich urządzeń oraz instalacji centralnego ogrzewania w taki sposób by subiektywne warunki funkcjonowania były jak najbardziej optymalne.

System podziału kosztów ogrzewania i wody Term 2000 pozwala mieszkańcom na powiązanie indywidualnego dążenia do osiągnięcia komfortu cieplnego z ich możliwościami ekonomicznymi. System pozwala na bieżącą obserwację przyrastających w okre-sie rozliczeniowym kosztów ciepła i wody wpływając na optymalne ich zużywanie.

Przy jego konstruowaniu braliśmy pod uwagę nasze długoletnie doświadczenie w branży ciepłowniczej i elektronicznej. Uwzględnili-śmy problemy, z jakimi spotykają się mieszkańcy i administratorzy budynków w budownictwie wielorodzinnym. Korzystaliśmy także z pomocy specjalistów z instytutu Ciepłownictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej.

W swoim działaniu przyjęliśmy następującą misję:

Dostarczamy naszym klientom wysokiej jakości, nowoczesne urządzenia, które pozwalają na racjonalne użytkowanie mediów w ich domach.

Niniejszym chcielibyśmy zaprosić Państwa do lektury naszej oferty.

PRZEZNACZENIE SYSTEMU

System Term 2000 umożliwia odczyt i rozliczenia zużycia mediów w budownictwie. Może być stosowany w budynkach wielo-rodzinnych niezależnie od typu instalacji (np. instalacja pozioma, pionowa).

KRÓTKI OPIS DZIAŁANIA SYSTEMU TERM 2000 ORAZ JEGO NAJWAŻNIEJSZE CECHY

System wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki pomiarowej i cyfrowej, technologii komunikacji i telemetrii. Dzięki zastosowaniu tych nowych rozwiązań pozwala on na ciągły odczyt zużycia mediów z urządzeń rozliczeniowych (ciepłomierzy, wodomierzy, liczników energii elektrycznej itp.), bieżący podział kosztów oraz jednoczesną prezentację jego wyników bezpośrednio w mieszkaniach.

Term 2000 jest zespołem wielu urządzeń pomiarowych oraz centralnej jednostki rozliczeniowej realizującej samodzielnie pełny proces rozliczeń dla objętej nim grupy lokali. Informacje stanowiące podstawę podziału kosztów zużycia odczytywane są przez jednostkę centralną za pośrednictwem zainstalowanej w budynku sieci kablowej. Pozwala ona także na przesyłanie informacji o aktu-alnym zużyciu mediów bezpośrednio do wyświetlacza umieszczonego w mieszkaniu. Odczyt i rejestracja danych odbywa się cyklicznie, co kilka sekund ze wszystkich urządzeń pomiarowych.Po wykonaniu cyklu odczytów w jednostce central-nej następuje przetworzenie danych na wyniki podziału. Wyniki te są następnie rejestrowanie i prezentowane mieszkańcom w ich mieszkaniach. Procesy pomiaru, rejestracji i rozliczeń odbywają się nieprzerwanie niezależnie od jakichkolwiek czynni-ków zewnętrznych (np. przerw w dostawie energii elektrycznej, wody itp.). Podstawą podziału kosztów ogrzewania jest dostarczona do poszczególnych mieszkań ilość ciepła lub utrzymywana w nich temperatura. Zarejestrowane zbiorcze wyniki podziału kosztów odczytuje także administrator za pośrednictwem sieci telefonii kablowej lub komórkowej. O innowacyjności naszego produktu stanowią m. in.: zastosowanie nowej metody podziału kosztów ogrzewania, której podstawą jest stopień zaspokojenia potrzeb mieszkańców oraz ciągły i bieżący odczyt wskazań urządzeń rozliczeniowych, umożliwiający przekazywanie mieszkańcom informacji o bieżących kosztach ogrzewania ich mieszkań i kosztach innych zużywanych przez nich mediów np. wody, gazu itp.

Rysunek 1 – Schemat systemu Term 2000

Rysunek 1 – Schemat systemu Term 2000

Działanie systemu Term 2000 można najogólniej porównać do działania komputera pokładowego nowoczesnego samochodu osobowego, który dzięki informowaniu kierowcy o chwilowym (bieżącym) i średnim zużyciu paliwa pozwala wybrać mu taką technikę jazdy, na jaką go stać.

Bieżąca prezentacja wyników podziału

Dzięki integracji elektronicznego podzielnika kosztów ogrzewania z miernikami rozliczeniowymi i pomiarem temperatury zewnętrznej, pełną rejestracją danych oraz ciągłą prezentacją wyników podziału, udostępniamy mieszkańcom niezwykle silne narzędzie wpływania na koszty ogrzewania we własnych mieszkaniach.

Sprawiedliwy rozdział kosztów ciepła i wody

Stosując koncepcję podziału kosztów centralnego ogrzewania w oparciu o utrzymywaną w mieszkaniach temperaturę uzyskujemy najbardziej sprawiedliwy ich rozdział, w którym użytkownik płaci za osiągnięty cel (komfort cieplny), a nie sposób ogrzewania . Mieszkańcy dwóch takich samych mieszkań, utrzymując takie same temperatury, zapłacą za ogrzewanie identyczne rachunki i to bez względu na ich usytuowanie w budynku (wewnętrzne, szczytowe). W budynkach wyposażonych w instalacje poziome CO, podział kosztów ogrzewania może odbywać się w oparciu o dostarczaną do poszczególnych mieszkań ilość ciepła. W takiej opcji instalacja mieszkaniowa CO wyposażona jest dodatkowo w przetwornik przepływu oraz czujnik różnicy temperatur zasilania i powrotu. Suma zarejestrowanych w całym budynku iloczynów przepływu i różnicy temperatury zasilania i powrotu z instalacji w jednostce czasu oraz wyliczone na podstawie pomiaru i rejestracji temperatur w mieszkaniach przepływy ciepła przez przegrody wewnętrzne budynku stanowią podstawę podziału. System zlicza także impulsy nadawane przez zainstalowane w mieszkaniach i na przyłączach do budynku wodomierze. Tworzy bilans wody pozwalając na proste i precyzyjne rozdzielenie pomiędzy mieszkańców kosztów zużycia wody w ich mieszkaniach oraz ciepła dostarczonego do jej podgrzania.

Możliwość nadzoru nad prawidłową eksploatacją cieplną budynków

Ciągły pomiar temperatur we wszystkich mieszkaniach umożliwia nadzór nad prawidłową pod względem cieplnym ich eksploatacją. Zapobiega to ich stopniowej dewastacji powodowanej często nieświadomie nieracjonalnym oszczędzaniem (efekt zawilgocenia).

Skuteczne zabezpieczenia systemu przed manipulacją oraz awariami

System Term 2000 jest skutecznie zabezpieczony przed próbami manipulacji przez nieuczciwych lokatorów (kontrola tendencji). Istotą zabezpieczenia jest ciągła komunikacja każdego elementu systemu z jednostką centralną i wychwytywanie wszelkich zakłóceń w pracy. Jest to również element samokontroli systemu. Urządzenie posiada ponadto własne, awaryjne źródło zasilania, dzięki czemu prawidłowo funkcjonuje także w przypadku kilkugodzinnych przerw w dostawie energii elektrycznej do budynku.

Generowanie raportów zużycia rozliczanych mediów dla mieszkańców i administratorów budynków

Niezależnie od zastosowanego sposobu podziału kosztów ogrzewania tworzone są raporty zużycia rozliczanych mediów, które prezentuje się na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym umieszczonym w każdym mieszkaniu. Użytkownik otrzymuje w ten sposób informacje o aktualnie przypadającej na jego mieszkanie ilości ciepła zużytego na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody, temperaturze zewnętrznej i wewnętrznej oraz ilości zużytej wody. Dane te prezentowane są narastająco od początku okresu rozliczeniowego (najczęściej miesiąca). Wyniki podziału obejmują także zużycie ciepła w częściach wspólnych budynku (klatki schodowe, suszarnie).

Na wyświetlaczu LCD mieszkaniowego czujnika temperatury pojawiają się cyklicznie:

Rysunek 2 – Wartości wyświetlane w mieszkaniu

Rysunek 2 – Wartości wyświetlane w mieszkaniu

Sterowanie automatyką regulacyjną

Urządzenie może sterować zainstalowaną w węźle cieplnym lub kotłowni automatyką regulacyjną. Dzięki ciągłej rejestracji pobieranej mocy cieplnej i temperatur dostarcza najbardziej wiarygodnych informacji o sposobie pracy źródła ciepła, może, więc wpływać także na optymalizację kosztów eksploatacji budynku w tym zakresie.







   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju