Dom potrzebuje dobrej izolacji cieplnej. Okna 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Dom potrzebuje dobrej izolacji cieplnej. Okna

20 sierpnia 2008
mala fotka

Planując budowę domu, warto już teraz pomyśleć o drzwiach i oknach. Solidne i dobrej jakości będą nie tylko przeszkodą nie do pokonania dla złodziejaszków ale doprowadzą do zmniejszenia strat ciepła.

Czy zawsze wymieniamy?

Przy termomodernizacji budynku bardzo często wymiana okien jest jedną z najdroższych inwestycji. Czy poniesione nakłady na wymianę stolarki okiennej zwrócą się w bardzo szybkim czasie?

Przy podejmowaniu decyzji należy rozważyć w pierwszej kolejności możliwość remontu istniejących okien. Choć jest to niepopularne to przynosi w krótkim czasie zwrot poniesionych kosztów. W projektach pilotażowych zrealizowanych przez światowe organizacje ekologiczne GEF i USID wykazano, że korzystniejszym z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego działaniem jest remont starych drewnianych okien niż ich wymiana.

Jednak w polskich warunkach bardzo często nie jest to możliwe. Stare, nie remontowane przez długi okres okna nadają się do wymiany. Okna stare i zniszczone nie mogą pełnić istotnych funkcji izolacji cieplnej, akustycznej i zapewnić właściwą szczelność .

Nawet jeśli budując dom, ocieplimy ściany popularnym teraz styropianem lub zainwestujemy w nowoczesny system grzewczy, to i tak nie daje nam to gwarancji, że w pomieszczeniach będzie ciepło. Może ono uciekać z powodu nadmiernej, niekontrolowanej wentylacji oraz przez nieszczelne okna.

Okna dobrej jakości obniżą straty ciepła, a także będą stanowić świetną izolację akustyczną. Jest to szczególnie ważne, kiedy budujemy się niedaleko drogi lub obok hałaśliwego sąsiada. Pamiętajmy, że jeśli zostaną wstawione prawidłowo, nie powstanie żadna szpara na styku ze ścianą.

Okna jednak nie mogą być zbyt szczelne. W takim przypadku konieczne jest zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym zamontować tzw. nawiewniki okienne.

Zwróćmy też uwagę, by okna spełniały stawiane im wymagania odnośnie współczynnika przenikania ciepła, współczynnika izolacyjności akustycznej Rw. Zalecane wartości współczynnika Rw w budownictwie naziemnym kształtują się w granicach 27-47dB w zależności od położenia budynku.

O izolacyjności okna decyduje nie tylko szyba (Usz=1,1 W/m2K) ale także izolacyjność profila. Ważne jest aby producent podawał izolacyjność dla okna. Jeżeli chodzi o izolacyjność termiczną to do niedawna stosowane powszechnie okna trzykomorowe legitymują się Uok=1,5 W/m2K i są dziś przeżytkiem. Polecane są cztero a nawet i pięciokomorowe o Uok=1,1 W/m2K, które poprawiają izolacyjność okna nawet o ponad 25%. Dla porównania na wykresie 1 przedstawiono izolacyjność okien wykonanych na różnych profilach z PCV i dla okien drewanianych.

 

 

Wykres 1. Izolacyjność termiczna okna dla rożnych profili

 

 

Fot. 1 Profil pięciokomorowy

 

 

Wykres 2 . Izolacyjność okien w zależności od zastosowanych rozwiązań

Przy zastosowaniu okien typu Silverswiss izolacyjność okna zbliża się do wymagań prawnych izolacyjności ściany U - jeszcze do niedawna k, U=0,3 W/m2K

Rolety

Przy wymianie okien należy zastanowić rozważyć możliwość zamontowania dodatkowo rolet okiennych. Po ociepleniu ścian zamontowanie rolet może być już niemożliwe.

Rolety zmniejszają straty ciepła o 5 do 15 % w zależności od panującej pogody zewnętrznej (średnio 7%-8%) ale pozwalają na zmniejszenie niekorzystnego wpływu promieni słonecznych latem oraz zabezpieczają mieszkania przed włamaniem.

 

 

Fot. 2 Okno z roletami

Budownictwo lat 70-80 tych XX wieku wzorowało się na projektach z Italii. Stosowane okna są za duże. Aby zmniejszyć straty ciepła przez okna należy rozważyć też możliwość zmniejszenia powierzchni okien. Dzaiłanie takie pozwala zmniejszyć straty ciepła oraz koszty inwestycji. Zamurowanie i ocieplenie kosztuje 60% a nawet 70% mniej niż koszt okna.

 

 

Solidne drzwi

Następnym sposobem na obniżenie strat ciepła może być wstawienie solidnych drzwi do nowo wybudowanego domu. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dla budynków jednorodzinnych może wynosić do 5 proc, ale powinny zawierać wkładkę termoizolacyjna.

Poza właściwościami cieplnymi i akustycznymi drzwi powinny być wytrzymałe.

Drzwi zewnętrzne mogą być drewniane, z tworzywa sztucznego PCV, aluminiowe, a także z włókna szklanego. Są również w sprzedaży drzwi szklane oraz specjalnie wzmacniane np. antywłamaniowe lub przeciwpożarowe. Wskazane jest aby drzwi zewnętrzne posiadały progi. Ich wysokość nie powinna przekraczać 20 mm.

Anna Aleksandrowicz Gazeta Wrocławska, Jerzy Żurawski OOE
 

 







   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju