Nowy program Agnes 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Nowy program Agnes

21 sierpnia 2008
mala fotka

INFORMACJA O ZMIANACH W PROGRAMIE

Wprowadziliśmy nowe możliwości obliczeniowe do programu Agnes.

Dla posiadaczy programu koszt zakupu nowej wersji 100 zł + VAT.

Poniżej prezentujemy wprowadzone zmiany

1. Obliczanie mostków cieplnych

Obliczanie współczynnika przenikania ciepła przez ściany wymaga uwzględnienia mostków cieplnych. W programie AGNES umożliwiono wykonanie obliczeń punktowych i liniowych mostków ciepła oraz uwzględnienie nieszczelności. Opracowana metodologia obliczeniowa została oparta o następujące normy:

• EN ISO 6946:1996 Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczeniowa.

• EN ISO 14683:1999 Mostki cieplne w budynku, Liniowy współczynnik przenikania ciepła. Metody uproszczone i wartości orientacyjne.

• Instrukcje, Wytyczne, Poradniki 389/2003 Katalog mostków cieplnych. Budownictwo tradycyjne.

Zgodnie z normą EN ISO 6946 rozpatruje się poprawki dotyczące współczynnika przenikania ciepła uwzględniające:

• nieszczelności w izolacji

• łączniki mechaniczne: ∆U = α * λ * nf * Af

α – współczynnik dla kotew między warstwami muru 6, mocowanie płyt izolacyjnych na dachu 5

poprawki nie uwzględnia się w przypadku kotwi ściennych przechodzących przez szczelinę powietrzną, kotwi ściennych między warstwą muru i drewnianymi słupkami lub gdy współczynnik przewodzenia ciepła łącznika jest mniejszy od 1 W/mK

λ – współczynnik przewodzenia ciepła łącznika

nf – liczba łączników na 1 m2

Af – pole przekroju poprzecznego łącznika

Współczynnik przenikania ciepła uwzględniający mostki liniowe obliczyć można ze wzoru

Uk = U + Suma(ψi * Li / A)i

U – współczynnik przenikania ciepła

ψ – liniowy współczynnik przenikania ciepła i-tego mostka

A – pole powierzchni przegrody pomniejszony o pole powierzchni okien i drzwi obliczone w świetle ościeżnicy.

Współczynnik Uk służy do obliczenia zapotrzebowania na moc cieplną i sezonowego zapotrzebowania w ciepło

Obliczenie współczynnika przenikania ciepła Uk za pomocą programu AGNES umożliwia uwzględnienie ww. mostków ciepła. W programie umożliwiono przyjęcie dodatku uwzględniającego wpływ mostków liniowych lub oszacowanie wpływu mostków liniowych za pomocą bazy mostków liniowych.

Do AGNES wprowadzono bazę mostków cieplnych opracowaną przez ITB w publikacji Instrukcje, Wytyczne, Poradniki 389/2003 Katalog mostków cieplnych. Budownictwo tradycyjne.

Baza mostków cieplnych ukazuje wartości liniowych współczynników przenikania ciepła dla trzech rodzajów ścian:

1. Ściany jednomateriałowe

2. Ściany trójwarstwowe

3. Ściany z zewnętrzną izolacją cieplną

Uruchomienie programu do obliczania liniowych mostków ciepła automatycznie wyłącza możliwość przyjęcia wartości szacunkowych. Wartość ψ – liniowego współczynnika przenikania ciepła należy określić osobno dla każdego typu przegrody podając powierzchnię oraz długość poszczególnych mostków dobierając odpowiedni przypadek. Wartości pośrednie można aproksymować kierując się wartością U przegrody bez uwzględnienia mostków liniowych oraz typem mostka cieplnego.

Wybór należy rozpocząć od rodzaju ściany, np. ścian dwuwarstwowa. Następnie należy z grupy kart katalogowych wybrać typ węzła, np. węzeł połączenia płyty balkonowej. Kolejnym krokiem jest wybór typu mostka i liniowego współczynnika przenikania ciepła. Właściwą wartość należy zaakceptować przez wybranie przycisku „Wybierz”. Istnieje możliwość dokonania korekty wartości ψ przez weryfikację względem U wykorzystując aproksymację.

Dla danej ściany operację należy powtórzyć do wyczerpania wszystkim występujących mostków liniowych. Obliczona końcowa wartość wpływu mostków liniowych pozwala skorygować wartość Uk.

2. Obliczanie średniej ważonej wartości Uśr

W budynkach wykonanych w technologii tradycyjnej bardzo często konstrukcja ściany jest zróżnicowana na wysokości. Optymalizacja grubości ocieplenia doprowadziłaby do sytuacji niemożliwej do realizacji. W takich przypadkach można wykonać obliczenia wartości średnioważonej U. W tym celu należy wprowadzić dla danej ściany powierzchnię i wartość U odpowiadającą powierzchni. Po wprowadzeniu wszystkich wartości program oblicza Uśr i umożliwia automatyczne przesłanie wartość do dalszych obliczeń.

Kolumna Kod służy do zaznaczania, że dana warstwa jest warstwą powietrza.

Po wprowadzeniu wszystkich danych należy nacisnąć przycisk <>.

Program informuje projektanta, jeżeli nie jest spełniony wymagany warunek uniknięcia kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni przegrody. Następnie można przesłać wartość obliczonego współczynnika do formularza danych (tylko w wypadku uruchomienia programu z poziomu formularza danych).

Bieżący projekt można zapisać w pliku z rozszerzeniem "agu" (AGNES U), wybierając z głównego menu opcję "Zapisz". Analogicznie można wczytać dane z pliku do programu (opcja "Otwórz").

3. Szacowanie powierzchni przegród zewnętrznych

Wykonywanie szacunkowych analiz wymaga wprowadzenia powierzchni przegród zewnętrznych. Bardzo często zdarza się, że inwestor nie posiada dokumentacji oraz innych informacji o powierzchni strat ciepła. Aby ułatwić wykonanie wstępnej analizy opracowano na podstawie wykonanych dokładne obliczenia powierzchni przegród zewnętrznych i opracowano średnie wartości dla poszczególnych typów budynków. Szacowanie można wykonać w oparciu o powierzchnię ogrzewaną lub użytkową, albo w oparciu o kubaturę. Zalecane jest korzystanie z powierzchni ogrzewanej, który jest wskaźnikiem zazwyczaj poprawniej podawanym. Inwestorzy zazwyczaj podają kubaturę całkowitą obiektu, która jest większa od kubatury ogrzewanej nawet o 40%. Dla wprawionego inżyniera kalkulator szacunkowy powierzchni jest bardzo przydatnym narzędziem do wstępnych analiz energetycznych.

W celu wykonania szacowania należy najpierw wybrać typ budynku. W zakładce dostępne są najczęściej występujące typu budynków. Następnie należy wpisać wskaźnik powierzchniowy lub kubaturowy. Wartość tę można automatycznie przenieść wykorzystując przycisk „Wstaw z AGNES”. Dla wybranych wariantów program oszacuje powierzchnię przegród i umożliwi automatyczne przesłanie obliczonych wartości do odpowiednich komórek w AGNES.

jurek
 






   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju