Program do wykonywania pre-audytu 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Program do wykonywania pre-audytu

21 sierpnia 2008
mala fotka

Od czego zacząć?

Inwestorzy coraz lepiej oceniają kredyt termomodernizacyjny i coraz częściej próbują skorzystać z termomodernizacji realizowanej zgodnie z ustawą termomodernizacyjną. Skorzystanie z kredytu termomodernizacyjnego wiąże się jednak z ryzykiem, którego nie każdy inwestor chce podjąć. Chodzi
 o konieczność wykonania audytu przed uzyskaniem kredytu.

Średni koszt audytu wynosi od 3000 do 4000 zł, a więc dla wielu inwestorów jest to kwota zniechęcająca, którą muszą wydać przed uzyskaniem pewności, że mogą skorzystać z kredytu termomodernizacyjnego. Dla banku konieczne są dwie informacje: czy inwestor ma z czego spłacić kredyt i czy ma zabezpieczenie kredytu. Jeżeli chodzi o możliwości spłaty kredytu, to inwestycje realizowane zgodnie z ustawą termomomdernizacyjną, spełniają to kryterium.

Audytor w audycie energetycznym poszukuje inwestycji, które umożliwią spłatę kredytu z oszczędności.
A więc poszukiwane są najkorzystniejsze rozwiązania zmniejszające straty ciepła oraz poprawiające sprawność systemu grzewczego.

Zasady wykonywania audytu zostały określone w ustawie, a więc zdolność do spłaty kredytu inwestor ma praktycznie zapewniony w audycie. Niestety, w bardzo wielu wypadkach bank nie może udzielić kredytu ponieważ inwestor nie ma czym go zabezpieczyć. Inwestorzy, zwłaszcza wspólnoty mieszkaniowe, obawiając się odmowy ze strony banku nie chcą ryzykować wydatkiem na audyt energetyczny. Co można uczynić, aby uniknąć ryzyka?

 

Pre-audyt

Aby uniknąć ryzyka odmowy uzyskania kredytu, przed zleceniem wykonania audytu i dokumentacji można wykonać audyt szacunkowy czyli pre-audyt. Na podstawie szacunkowej analizy audytorskiej w pre-audycie inwestor powinien otrzymać informację o:

  • przewidywanych kosztach planowanej inwestycji
  • planowanych rocznych oszczędnościach w złotych
  • przewidywanych procentowych oszczędnościach
  • planowanej wysokości udziału własnego przy której można spłacić kredyt z oszczędności
  • planowanej kwocie kredytu
  • miesięcznej racie kredytu i miesięcznych oszczędnościach

Dobrze jest też, aby w ramach pre-audytu można było uzyskać informację o przewidywanym czasie zwrotu poniesionych nakładów-SPBT.

Tak przygotowane informacje pozwalają rozpocząć negocjacje z przedstawicielem banku o możliwości uzyskania kredytu, a przed wszystkim o sposobie zabezpieczenia kredytu. Niektóre banki przyjmują bardzo dogodne dla inwestora zabezpieczenie kredytu za pomocą cesji funduszu remontowego. Dla bankowców ważne jest, aby znana była kwota kredytu, stan konta funduszu remontowego i miesięczna składka na fundusz remontowy. Opracowanie pre-audytu jest więc bardzo przydatne do oceny kosztów inwestycji, udziału własnego przez inwestora oraz dla weryfikacji bankowej.

Audyt szacunkowy pozwala znacznie przyspieszyć realizację termomodernizacji oraz zminimalizować ryzyko odrzucenia wniosku kredytowego. Koszt pre-audytu wynosi około 10% kosztów audytu czyli średnio 250 zł, na co stać praktycznie każdego inwestora.

 

Gotowe rozwiązania

Wielu audytorów korzysta z własnych programów przygotowanych w arkuszu kalkulacyjnym. Nie zawsze jednak przyjęte metody obliczeniowe są na tyle dokładne, aby mogły posłużyć za wystarczająco wiarygodne przybliżenie planowanej termomodernizacji. Na lutowej konferencji organizowanej przez firmę Viessmann zaprezentowano, opracowany przez Ośrodek Oszczędzania Energii z Wrocławia, kompletny program eVe do wykonywania audytów energetycznych, w tym do pre-audytów.

Program posiada bardzo prostą i czytelną budowę, a co najważniejsze zawiera szereg podpowiedzi
oraz wypisów z norm i ustawy termomodernizacyjnej pozwalających wykonać pre-audyt bez otwierania dokumentów źródłowych. Program oparty jest o metodykę obliczeniową określoną w ustawie termomodernizacyjnej, a więc wykonane pre-audyty pozwalają uzyskać wyniki, jak w audycie składanym do banku.

Program wyposażony jest w standardową ankietę, która zawiera minimum informacji koniecznych do sporządzenia audytu. Korzystanie z ankiety bardzo uporządkowuje i przyspiesza pracę. Układ ankiety odpowiada kolejności wprowadzanych danych-proste ale jakże przydatne. Szereg usprawnień i udogodnień przyspieszających przygotowanie pre-audytu zostało wprowadzone dla zwiększenia funkcjonalności i wygody pracy. Widać, że autorzy programu sami korzystają z własnego oprogramowania na co dzień.

Możliwości programu zaskoczyły wszystkich uczestników konferencji.

 

Pre-audyt na podstawie zużycia ciepła.

Zużycie ciepła zawiera skumulowane informacje o stratach ciepła, sprawności systemu grzewczego, wentylacji, o sposobie użytkowania mieszkań, temperaturze w mieszkaniach, a więc o stanie techniczno-energetycznym budynku. Zazwyczaj zużycie paliwa lub ciepła jest znane. Inwestor może podać ile zużywa ciepła na podstawie odczytu licznika ciepła lub na podstawie licznika zużytego gazu lub zużywanego oleju. Za pomocą programu eVe można wykonać audyt energetyczny w oparciu o zużycie ciepła. Do audytu konieczna jest znajomość co najmniej powierzchni i kubatury ogrzewanej powierzchni, liczby mieszkań i liczby mieszkańców. Oczywiście uzyskanie dokładniejszych informacji o budynku jest bardzo pomocne, pozwala dokładniej przeanalizować budynek i uzyskać bardzo zbliżone wyniki z audytem szacunkowym (pre-audyt). Zużycie paliwa zazwyczaj jest nieco niższe od sezonowego zapotrzebowania na ciepło, dlatego wyliczone w programie eVe oszczędności mogą być bliższe rzeczywistości.

 

Pre-audyt na podstawie roku budowy.

Rozpoczęcie wprowadzenia danych wymaga wyboru opcji: czy znasz zużycie ciepła?, jeżeli wybrana została opcja nie, dalsze wprowadzanie danych będzie realizowane w odmienny sposób. Bowiem kolejnym atutem programu jest możliwość wykonania audytu opierając się tylko na podstawie roku budowy. Przy wykonywaniu audytu na podstawie roku budowy, w celu uzyskania poprawnych wyników konieczne jest uzyskanie informacji o historii budynku. Wszelkie prace remontowo-termomodernizacyjne mogące mieć wpływ na zużycie energii powinny być podane. Oczywiście brak informacji np. o pracach ociepleniowych ścian szczytowych doprowadzi do wykonania audytu, który będzie jednak odbiegał od później opracowanego audytu właściwego do banku. Niemniej jednak wyniki uzyskane za pomocą programu eVe są wystarczająco dokładne i pozwalają rozpocząć negocjacje z bankiem o możliwości uzyskania kredytu.

 

Pre-audyt na podstawie sezonowego zapotrzebowania na ciepło.

W połączeniu z programami pozwalającymi określić sezonowe zapotrzebowanie na ciepło, w prosty i szybki sposób można wykonać szacunkowy audyt energetyczny. Oczywiście najlepiej do tego zadania przystosowany jest program Agnes. Wyniki uzyskane za pomocą tego programu można bez problemu otworzyć w eVe, uzyskując automatyczne wprowadzenie do pre-audytu wszystkich danych oraz wyników obliczeń jakie zostały opracowane w Agnes.

Program Agnes pozwala na:

  • obliczenie sezonowego zapotrzebowania na ciepło
  • obliczenie mocy cieplnej na budynek
  • wykonanie optymalizacji grubości ocieplenia wszelkiego typu przegród budowlanych
  • automatycznie obliczyć sezonowe zapotrzebowanie na ciepło i moc cieplną po optymalizacji
  • umożliwia przesyłanie danych do wykonania audytu przez program eVe 2.0

Dodatkowo program Agnes 2.0 umożliwia:

  • obliczenie współczynnika przenikania ciepła U z uwzględnieniem mostków cieplnych
  • obliczenie wymiany powietrza przy wentylacji grawitacyjnej realizowanej przez nieszczelności okienne
  • wykonanie tylko optymalizacji grubości ocieplenia w oparciu o wskaźnik SPBT lub NPV.

Agnes 2.0 posiada:

  • kompletną bazę materiałową
  • bazę danych o U dla najczęściej występujących przegród budowlanych

 

Efekt ekologiczny

Program eVe umożliwia opracowanie biznes planu na termomodernizację istniejących obiektów w oparciu o różnego rodzaju formy finansowania inwestycji. Można przygotować inwestycje w oparciu o środki z Funduszu Ochrony Środowiska, kredyt termomodernizacyjny lub w oparciu o dowolny kredyt komercyjny. Ponieważ program eVe zawiera ministerialną bazę danych emisyjnych, umożliwia on automatyczne wykonanie efektu ekologicznego planowanej termomodernizacji lub modernizacji kotłowni na ekologiczną np. na biomasę. Za pomocą otrzymanych z programu eVe wyników, można bardzo szybko opracować wnioski o dotacje do Ekofunduszu lub uzyskać środki finansowe z Unii Europejskiej.


jaco@cieplej.pl






   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju