Programy do wykonywania audytów energetycznych i ekologicznych 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Programy do wykonywania audytów energetycznych i ekologicznych

21 sierpnia 2008

mala fotka

Wzrost wymogów projektowych w budownictwie nakłada na projektantów konieczność wykonywania różnego rodzaju analiz. Rosnące wymagania banków i fundacji finansujących inwestycje - zwłaszcza mające korzystny wpływ na środowisko naturalne - oczekują opracowania audytu energetycznego, a także coraz częściej analizy efektów ekologicznych. Niezbędne staje się korzystanie z różnego rodzaju oprogramowania, które pozwala przyspieszyć i uprościć skomplikowane dla budowlańców analizy ekonomiczne i ekologiczne.

Przedstawiamy Państwu dwa programy wspomagające projektowanie: AGNES i eVe,, które służą do wykonywania analizy energetycznej, ekologicznej i ekonomicznej przedsięwzięć w budownictwie. Oba programy współpracują ze sobą, umożliwiają przesyłanie wyników obliczeń, co znacznie upraszcza przeprowadzanie analiz i umożliwia korzystanie tylko z jednej wybranej aplikacji.

Pomysł stworzenia programów wspomagania projektowania zrodził się w 1999 roku. Opracowano model obliczeniowy i testowano otrzymywane wyniki. Po zakończeniu prac testowych powstały pierwsze wersje AGNES i eVe, które były użytkowane a zarazem testowane przez zespół kilkunastu projektantów, audytorów energetycznych i specjalistów od ochrony środowiska. Chęć dostosowywania programów do zmieniających się wymagań prawnych i do rosnących wymagań inwestorskich doprowadziła do ich ciągłej modyfikacji. Przewidywany jest dalszy rozwój programów, tak więc prowadzone są dalsze prace, mające zwiększyć możliwości wykorzystania oprogramowania.

Możliwości programów zostały tak rozszerzone, aby umożliwiały one uzyskanie wszelkich potrzebnych danych i informacji o budynku, efekcie technicznym, ekonomicznym i ekologicznym planowanych realizacji nowych inwestycji i prac modernizacyjnych. Prosty, czytelny i przyjazny interfejs użytkownika pozwala bez przeszkolenia korzystać i skutecznie wykonywać obliczenia. Dodatkowym ułatwieniem jest ogromna elastyczność programu i wprowadzenie automatycznie uruchamiających się podpowiedzi.

Za pomocą AGNES i eVe można wykonywać:

obliczanie współczynnika przenikania ciepła U wraz z uwzględnieniem mostków termicznych. Program posiada bardzo rozbudowaną bazę materiałową do obliczania U oraz - w postaci podpowiedzi - przygotowaną bazę danych o współczynniku przewodzenia ciepła U najczęściej występujących przegród budowlanych, co znacznie przyspiesza obliczanie bilansów cieplnych optymalnej grubość ocieplenia oraz wykoanie szacunkowych audytów energetycznych;

 

 

optymalizację grubości ocieplenia w oparciu o wskaźniki: SPBT lub NPV. Program zawiera dodatkowo podpowiedzi, umożliwiające osobom nie mających większego doświadczenia, wykonanie optymalizacji w oparciu o parametry standardowe, przygotowane dla każdego typu przegrody;

 

 

 

Wyniki optymalizacji:

 

 

program AGNES pozwala wykonać szacunkową analizę wentylacji grawitacyjnej w istniejących i projektowanych pomieszczeniach. Program podpowiada czy otwory okienne spełniają wymagania określone w Warunkach technicznych;

 

Wyniki analizy wymiany powietrza w budynku

 

 

  • podprogram do szybkiego obliczania kryteriów opłacalności inwestycji: NPV i IRR
  • Audyt energetyczny budynku i kotłowni
  • Efekt ekologiczny przedsięwzięcia
  • Audyt szacunkowy w oparciu o rok budowy lub w oparciu o zużycie energii

Obydwa programy zostały wyposażone w liczne podpowiedzi, zawierające informacje pochodzące z norm, Prawa budowlanego, Ustawy Termomodernizacyjnej oraz informacje o aktualnych kosztach produkcji ciepła i cenach za wykonywanie prac termomodernizacyjnych. Dodatkowo program eVe, został wyposażony w bazę danych zawierającą wartości emisji określone przez Ministerstwo Środowiska oraz emisje jednostkowe dla różnych typów kotłów i palników. Programy AGNES i eVe przeznaczone są do użytkowania przez:

  • menadżerów projektów, inżynierów kontraktów,
  • projektantów: architektów, inżynierów budownictwa, instalatorów, ciepłowników,
  • audytorów energetycznych,
  • specjalistów ochrony środowiska,
  • ekonomistów,
  • zarządców zasobów mieszkaniowych.

Pierwotnie programy AGNES i eVe przeznaczone były do wspomagania realizacji inwestycji termomodernizacyjnych w ramach procedur Bankowo Cieplej. Udane pierwsze lata działania idei Bankowo Cieplej (BC) zaowocowały zwiększeniem zainteresowania kredytami termomodernizacyjnymi. Zasady działania procedur w Bankowo Cieplej są bardzo dobrze dopasowane do programów AGNES i eVe, które zwiększają możliwość ich wykorzystania.

Proponowana metodologia postępowania przy realizacji inwestycji termomodernizacyjnych:

  1. Pierwszy krok - wykonanie audytu szacunkowego lub wstępnego, w ramach którego określony zostanie zakres prac, koszty inwestycji, udział własny, miesięczna rata kredytu i oszczędności. Dobór oprocentowania i udziału własnego pozwala określić warunki, przy których spełnione są wymagania Ustawy Termomodernizacyjnej. Program eVe umożliwia wykonanie takiej analizy na podstawie informacji podstawowych o budynku oraz o zużyciu energii w budynku. W ostatnich trzech latach wykonanych zostało ponad 800 audytów szacunkowych, z czego do dalszej realizacji skierowano 230 projektów. Propozycje wynagrodzenia za audyty szacunkowe przedstawiamy na naszej witrynie internetowej: www.cieplej.pl.

    W programie eVe zamieszczono dostosowaną do wymagań programu ankietę, która zawiera zakres informacji potrzebnej do sporządzenia audytu energetycznego. Informacje te wypełnia inwestor. Audytor lub projektant, na podstawie danych zawartych w ankiecie, może w szybki sposób wykonać audyt szacunkowy i przekazać inwestorowi informacje o planowanym zakresie prac termomodernizacyjnych, Rozbieżności pomiędzy wykonanymi audytami zgodnie z Ustawą Termomodernizacyjną, a audytami szacunkowymi nie przekraczają 10%. Dokładność obliczeń zależy od prawidłowego przygotowania danych oraz od poprawnego oszacowania zmniejszenia zużycia energii na poszczególnych zabiegach termomodernizacyjnych: dociepleniu, wymianie okien, modernizacji c.o., itd.

  2. Drugi krok – wybór banku. Krok ten należy do inwestora. Program eVe pozwala na podstawie wprowadzonych danych wykonać analizę finansowania inwestycji dla różnego zakresu planowanych prac i w oparciu o różnego rodzaju kredyty, w tym preferencyjne i środki pomocowe. Przyjęcie rozwiązań i kosztów pozwala zakończyć proces podejmowania decyzji techniczno-ekonomicznych i rozpocząć negocjacje z bankami o np. warunkach uzyskania kredytu termomodernizacyjnego, zabezpieczeniach, itd. Równolegle można rozpocząć wykonywanie audytu energetycznego pod kredyt oraz wykonywanie koniecznych projektów. Projektanci i bankowcy nie muszą czekać na wyniki z audytu energetycznego zgodnie z Ustawą Termomodernizacyjną. Takie podejście zdecydowanie skraca czas przygotowania inwestycji oraz nie naraża inwestora na ryzykowne koszty, np. koszty wykonania audytu energetycznego.

Krok trzeci – wykonanie audyty do banku i projektu budowlanego. Uzyskana dzięki wykonanemu audytowi szacunkowemu, gwarancja uzyskania kredytu pozwala bezpiecznie realizować przyjęty program termomodernizacją. Dla zainteresowanych lub zobligowanych ustawą o zamówieniach publicznych znajomość kosztów i zakresu inwestycji pozwala określić procedurę przetargową, zaplanować uruchomić proces przygotowania dokumentów do przetargu.

Reasumując, programy AGNES i eVe pozwalają przyspieszyć proces organizacji finansowania przez możliwość wykonywania audytu wstępnego lub też wg innego nazewnictwa - audytu szacunkowego. Metodologia obliczeniowa, na której oparty jest program eVe jest zgodna z aktualnie obowiązującą procedurą obliczeniową, określoną w Ustawie Termomodernizacyjnej. W powiązaniu z możliwościami, jakie daje program AGNES, wykonanie audytu energetycznego staje się działaniem prostym.

 

Wyniki audytu:

 

 

.

 

 

 

Podsumowanie

Program AGNES:

Program eVe:

Podział programów pozwala zakupić tylko wykorzystywaną aplikację, co pozwala zminimalizować koszty zakupu oprogramowania. Istnieje ponadto możliwość przeprowadzenia oceny ekologicznej, tzn. obliczenia emisji szkodliwych substancji przed i po termomodernizacji oraz redukcji emisji. Program oblicza emisję gazów cieplarnianych: dwutlenku siarki, tlenków azotu, węgla, pyłów, sadzy oraz benzoalfapirenu.

Program objęty jest 6-cio miesięczną bezpłatną aktualizacją darmową pomoc we wdrażaniu i obsłudze.

Koszt programów:

Więcej informacji na witrynie internetowej www.cieplej.pl.

.

Zamówienia JaCo Ośrodek Oszczędzania Energii, 51-162 Wrocław, ul. Długosza 60, tel./fax prefiks 71-372-60-89,

e-mali: cieplej@cieplej.pl.

.

Jerzy Żurawski, DFE
jurek@cieplej.pl

  • wyznacza obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną budynku Q0 zgodnie z normą PN-B-03406. Ogrzewnictwo. Obliczanie zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń o kubaturze do 600 m3,
  • wykonuje optymalizację grubości ocieplenia zgonie z ustawą termomodernizacyjną w oparciu wskaźnik SPBT lub zgodnie z instrukcją ITB 334/02 Ocieplanie budynków metodą BSO w opraciu w wskaźnik NPV,
  • dla zoptymalizowanych wartości przenikania ciepła U oblicza automatycznie wartości sezonowego zapotrzebowania na ciepło, wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E1 oraz moc cieplną Q1 oraz dokonuje oceny energetycznej istniejącego budynku,
  • określa ilościowe i procentowe zmniejszenie zużycia energii,
  • pozwala oszacować wymianę powietrza realizowaną grawitacyjnie,

    zawiera rozbudowaną bazę danych materiałów budowlanych oraz szereg podpowiedzi zaczerpniętych z polskich norm i ustaw oraz materiałów szkoleniowych dla audytorów energetycznych.

  • służy do wykonywania audytów energetycznych spełniających wymogi Funduszy Ekologicznych (Ekofundusz, NFOŚiGW, WNOŚiGW, funduszy z UE) zgodnie z Ustawą Termomodernizacyjną,
  • służy do wykonywania audytów energetycznych dla kotłowni w oparciu o zużycie energii,
  • służy do wykonywania szacunkowych audytów energetycznych w oparciu o zużycie i w oparciu o rok budowy,
  • służy do wykonywania analizy ekologicznej planowanych zadań związanych z wdrażaniem technologii energooszczędnych,
  • umożliwia obliczenie rocznych oszczędności ciepła, procentowego zmniejszenia zapotrzebowania na energię oraz oszczędności kosztów wynikających z zakresu przewidywanej termomodernizacji,
  • pozwala przeprowadzić w prosty sposób analizę spłaty kredytu uzależnioną od wysokości zaliczkowania lub kosztów rzeczywistych ciepła odniesionych do 1 m2/miesiąc,
  • umożliwia przeprowadzenie weryfikacji ceny ciepła na c.w.u.,
  • umożliwia oszacowanie mocy zamówionej na podstawie zużytego ciepła lub nawet roku budowy budynku.
  • AGNES - 300 zł + VAT,
  • eVe 700 zł + VAT.







 

   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju