WYBÓR STOLARKI OKIENNEJ 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

WYBÓR STOLARKI OKIENNEJ

21 sierpnia 2008
mala fotka

Od początku lat dziewięćdziesiąty rozpoczęto produkcję nowoczesnej stolarki okiennej. Przez ten okres obserwowano dynamiczny rozwój stolarki okiennej i drzwiowej jak również norm i wymagań prawnych. Zmieniały się technologie i rozwiązania techniczne. Pod koniec lat 90-tych zaobserwowano znaczący wzrost ceny nośników energii. Państwo Polskie przestało dotować energetykę przemysłową. Cena za olej opałowy wzrosła w ciągu ostatnich dziesięciu lat ponad trzy razy. Cena za gaz ziemny tylko w ostatnim roku wzrosła o ponad 10 % . Przy inflacji średniorocznej na poziomie około 3%-4% wzrost cen nośników energii znacznie przewyższył inflację. Do niedawna uważano, że wymiana okien jest mało opłacana, a przy wyborze decyduje prawie zawsze cena. Czy wybór w oparciu jedno kryterium – cenę, jest wyborem właściwym. Jakie okna są dziś najlepsze – najkorzystniejsze dla inwestora ? Czy opłaca się stosować okna najnowszej generacji , dużo droższe ale energooszczędne?

Wykres 1A. Wzrost cen nośników energii w ostatnich latach

Wykres 1A. Wzrost cen nośników energii w ostatnich latach

 

.

Wykres 1B. Procentowy wzrost cen ciepła

Wykres 1B. Procentowy wzrost cen ciepła

 

Dziś ze względu na cenę najczęściej stosowane są nadal okna trzykomorowe z szybą potocznie nazywaną 1,1. Mylnie przyjmowane jest nawet przez zawodowców, że izolacyjność szyby jest równa izolacyjności okna. W rzeczywistości współczynnik przenikania ciepła Uokna jest dużo niższy. W najtańszej stolarce profil okna ma znacznie niższą izolacyjność od szyby zespolonej, dodatkowo sam sposób zespolenia szyb pogarszają izolacyjność całego okna. W konsekwencji okna z szybą o Uszyby=1,1 W/m2K wykonane na profilu PCV trzykomorowym legitymują się współczynnikiem przenikania ciepła w przedziale 1,7 do 1,9 W/m2K. Uzyskiwane wartości są dużo lepsze od starych okien drewnianych, których izolacyjność termiczna waha się od 3,2 do 2,6 W/m2K, ale czy są to wartości zadowalające i nowoczesne. Stosowane od 1998 roku okna na profilu trzykomorowym z szybą 1,1 dziś są rozwiązaniami raczej nieekonomicznymi i przestarzałymi. Jednak w przetargach najczęściej stosowane ze względu na niewłaściwy zapis w projekcie. Najczęściej architekci określają okna przez informacje o profilu i o szybie. Zapis brzmi: okna PCV z szybą 1,1 W/m2K, co daje ogromną dowolność w interpretacji zapisu a w konsekwencji stosowanie okien najtańszych i najgorszych, jeszcze rzadziej wykorzystują optymalizacje jako narzędzie wspomagające wybór rozwiązań. Jedynie projekty wykonywane w oparciu o audyt energetyczny mogą oprzeć wybór optymalnych rozwiązań.

Polscy producenci stolarki okiennej idąc za zmianami jakie wymusza rynek zwłaszcza zachodni prowadzają nowocześniejsze rozwiązania. W ostatnich latach wprowadzano okna z profilem cztero i pięciokomorowym a nawet sześciokomorowym. Ciągle jeszcze są reklamowana i oferowane inwestorom jako nowość. Izolację termiczna okien cztero i pięciokomorowych przedstawiono w tabeli 2. Pojawiła się również stolarka okienna przeznaczona do budynków pasywnych.

Najnowsze rozwiązania w stolarce okiennej reklamowana jako stolarka do budownictwa pasywnego charakteryzuje się profilem co najmniej pięciokomorowym ze specjalną wkładką termiczną. Okna wykonane na ocieplonym profilu i wyposażone w szybę energooszczędną (fot 1).

fot1. Okna na profilu PCV z wkładką termiczną

fot1. Okna na profilu PCV z wkładką termiczną

 

..

Rozwój w produkcji szyb pozwala dziś osiągnąć lepszą izolacyjność termiczną okna. Do ocieplonych profili proponowane są szyby typowe o Uszyby=1,1 W/m2K. Szyba 1,1, najczęściej stosowana w budownictwie składa się z dwóch tafli szkła oddzielonych ramką dystansową, jedna z szyb (zewnętrzna) posiada warstwę srebra, która powoduje zmniejszenie strat ciepła (rys 1).

rys.1 Schemat szyby o U=1,1W/m2K

rys.1 Schemat szyby o U=1,1W/m2K

 

.

rys 2. Schemat szyby o U=0,9 W/m2K

rys 2. Schemat szyby o U=0,9 W/m2K

 

Niektórzy producenci wprowadzili ulepszoną szybę p współczynniku przenikania ciepła U=0,9 W/m2K. Szyba termoizolacyjna 0,9 składa się z dwóch tafli szkła oddzielonych ramką dystansową, obie szyby posiadają warstwę niskoemisyjną srebra (rys 2).

Tabela 2. Izolacja termiczna okien PCV dla różnych profili okiennych

Tabela 2. Izolacja termiczna okien PCV dla różnych profili okiennych

 

Szyba o aktualnie najlepszej izolacyjności termicznej SUPER termo 0,66 (rys 3) składa się z trzech tafli szkła oddzielonych ramkami dystansowymi: Ciepłą Ramką MS. Wewnątrz ramki dystansowej znajduje się absorbent, który poprzez mikrootwory (perforacja w widocznej części ramki) pochłania wilgoć z wnętrza szyby zespolonej. Zewnętrzne szyby posiadają powłokę termo dodatkowo odbijającą ciepło. Poprawę izolacyjności (czyli mniejsze straty ciepła i hałas), gwarantuje również wypełnienie przestrzeni między szybami argonem. Całość jest dwustopniowo uszczelniona: butylem oraz poliuretanem (lub tiokolem). Okna z szybą o współczynniku przenikania ciepła Uszyby=0,66 W/m2K na profilu pięciokomorowym z wkładką termiczną osiągają współczynnik przenikania ciepła Uokna=0,85 – 0,95 W/m2K. Dostępne są już szyby o U=0,4 W/m2K, zatem aktualne możliwości techniczne są ogromne.

rys. 3 Schemat szyby o U=0,66 W/m2K

rys. 3 Schemat szyby o U=0,66 W/m2K

 

Czy stosowanie energooszczędnych rozwiązań w oknach jest uzasadnione ekonomicznie?

Zdania są podzielone. Wielu zawodowców uważa, że wymiana okien jest nieopłacalna. Wykonywane pod koniec lat 90 XX wieku analizy audytorskie potwierdzały taką sytuację. Ceny ciepła były zdecydowanie niższe (tabela 3 Porównanie cen ciepła z różnych nośników energii). Opłacalność wymiany okien zależy też od cen nośników energii. Czas zwrotu poniesionych nakładów przy cenie około 30 zł/GJ przekracza 12 lat (tabela 4), przy cenie ciepła 55 zł/GJ (cna z oleju opałowego) czas zwrot poniesionych nakładów skraca się do niespełna 7 lat (tabela 5).

 

 

Tabela 4. Czas zwrotu poniesionych nakładów dla kotłowni gazowej cena ciepła 28,97 zł/GJ

Tabela 5. Czas zwrotu poniesionych nakładów dla kotłowni gazowej cena ciepła 52,62 zł/GJ

Tabela 5. Czas zwrotu poniesionych nakładów dla kotłowni gazowej cena ciepła 52,62 zł/GJ

 

Przy cenie ciepła z prądu elektrycznego czas zwrotu poniesionych nakładów będzie jeszcze krótszy.

Analizy ekonomiczno-techniczne najlepiej wykonać dla konkretnego budynku, gdyż ceny za okna zależą od wielkości okien i ich podziału. Do analizy przyjęto jedną ze szkół na Dolnym Śląsku. Zestawienie stolarki:

• Okno 60 x 90 szt. 70

• Okno 100 x 170 szt. 60

• Okno 120 x 150 szt. 50

• Okno O34 145 x 145 szt. 30

• Okno O38 206 x 143 szt. 40

• Okno O52 176 x 163 szt. 30

• Okno 200 x 210 szt. 45

RAZEM 325 szt. o pow. F = 824 m2

Dokonano wyceny okien dla wyżej przedstawionego zestawienia wg cen katalogowych przypadkowo wybranego producenta okien. Wyniki wyceny zamieszczono w tabeli 6.

Tabela 6. Ceny jednostkowe okien bez uwzględnienia kosztów demontażu i montażu oraz prac wykończeniowych.

Tabela 6. Ceny jednostkowe okien bez uwzględnienia kosztów demontażu i montażu oraz prac wykończeniowych.

 

Wykonano analizy audytorskie dla całego budynku uwzględniając jedynie modernizację okien. Ze względu na niechęć inwestorów do wariantu uwzględniającego remont okien w dalszych analizach przewidziano jedynie wymianę okien. Dla kotłowni opalanej gazem wyniki analizy zamieszczono w tabeli 7.

Tab. 7

Tab. 7

 

Dla kotłowni opalanej olejem wyniki analizy zamieszczono w tabeli 8

Tabela 8. Opłacalność wymiany okien w szkole ogrzewanej olejem

Tabela 8. Opłacalność wymiany okien w szkole ogrzewanej olejem

 

Analiza wyników

Analiza wymiana okien w budynku szkoły dla ogrzewania gazem i olejem okazała się we wszystkich wariantach opłacalna. Jednak oszczędności energii są zróżnicowane. Dla okien najczęściej stosowanych tj. trzykomorowych z szybą 1,1 oszczędności wynosiły 12,7% a dla okien pięciokomorowych z wkładką termiczną i szybą 1,1 oszczędności energii wyniosły już 15,3 %. Czas zwrotu poniesionych nakładów dla kotłowni gazowej wynosił 9 lat przy oknach trzykomorowych I 8,4 lat przy oknach pięciokomorowych z wkładką termiczną.

Przyjęto, że trwałość stolarki okiennej wynosi 20 lat. W tym okresie przeanalizowano zdyskontowane wartość NPV, która określa przewidywane zyski w badanym okresie. Maksymalna wartość NPV wynosi 143 307 zł dla okien z wkładką termo, dla okien trzyszynowych NPV = 92 639 zł, a więc przewidywane zyski ciepła są o 53 % większe.

Wewnętrzna stopa zwrotu IRR jest większa dla okien termo i wynosi dla ogrzewania gazem 10,4%, a dla ogrzewania olejem 17,9 %. Aktualnie koszt pieniądza szacowany jest na 5-6 % a więc zainwestowane środki dadzą co najmniej dwa razy większe zyski.

Podsumowując współczynnik przewodzenia ciepła dla nowoczesnych energooszczędnych okien (profil pięciokomorowy z składką termo) jest o 40% korzystniejsze zaś cena jest wyższa tylko o 23% (porównanie w tabeli 9).

Tabela 9. Porównanie stolarki okiennej

Tabela 9. Porównanie stolarki okiennej

 

Podsumowanie

Wzrost cen nośników energii oraz wprowadzenie w najbliższym czasie dyrektywy EPD 2002/91/EC której celem jest podwyższenie wymogów energetycznych budynków oraz wprowadzenie certyfikacji budynków zachęca do stosowania okien energooszczędnych. Nowoczesne technologie dają większe oszczędności i korzyści ekonomiczno-techniczne w okresie 20 lat. Ponadto:

• Zastosowanie OKIEN termo PCV zwiększa opłacalność inwestycji termomodernizacyjnej.

• Pięciokomorowe OKNA termo PCV są opłacalne ze względu na korzystniejszy stosunek współczynnika przenikania ciepła do kosztów zakupu.

jurek
 






   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju