Można zamówić mniej ciepła 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Można zamówić mniej ciepła

22 sierpnia 2008
mala fotka

Spółdzielnia z Piaseczna pod Warszawą wygrała spór z tamtejszym przedsiębiorstwem ciepłowniczo-usługowym, które nie chciało zmniejszyć ilości zamawianego ciepła dla mieszkańców. Sąd Antymonopolowy orzekł wczoraj, że spółdzielnia ma do tego prawo, a druga strona powinna je respektować.

Spółdzielnia "Jedność" w Piasecznie zawarła umowę na dostawę ciepła w 1999 r. Po kilku miesiącach wystąpiła do PCU o jej zmianę: chciała zmniejszyć tzw. zamówioną moc (jest to wielkość, jaką dostawca ciepła ma zapewnić co najmniej przez rok). PCU odmówiło, spółdzielnia zwróciła się więc do Urzędu Regulacji Energetyki. Przedsiębiorstwo tłumaczyło, że nie może zmienić umowy, ponieważ tak radykalne zmniejszenie mocy, jakiej żądała spółdzielnia, może spowodować niedogrzanie mieszkań.

Prezes URE zmienił umowę łączącą strony, tak by spółdzielnia mogła skutecznie domagać się zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło. Wziął pod uwagę, że węzły w budynku spółdzielni wyposażone są w sterowania automatyczne (regulatory pogodowe). W zależności od temperatury na zewnątrz regulują natężenie przepływu ciepła do mieszkań. Zgodził się ze spółdzielnią, że obniżenie mocy może nastąpić przez przestawienie programu ogrzewania budynków, bez potrzeby dodatkowego wyposażenia węzłów cieplnych.

PCU odwołał się do Sądu Antymonopolowego. Wyjaśnił, że spółdzielnia występowała o obniżenie mocy cieplnej, podając za każdym razem inne obniżki. Tymczasem nie mogą być one dowolne. Twierdził dalej, że URE nie zweryfikował danych dotyczących natężenia przepływu ciepła, jakie podała mu spółdzielnia. Według przedsiębiorstwa natężenie to nie odpowiada mocy proponowanej przez spółdzielnię, tym samym więc decyzja URE przerzuca na nie ryzyko ewentualnego niedogrzania mieszkań.

Sąd Antymonopolowy oddalił odwołanie. Zgodził się z URE, że spółdzielnia ma pełne prawo żądać zmiany mocy cieplnej. Przepisy gwarantują to każdemu odbiorcy i nie wymagają przy tym żadnego uzasadnienia. Określając moc cieplną, odbiorca musi uwzględnić przepisy prawa budowlanego oraz zapewnić utrzymanie w budynku wymaganej temperatury, za co odpowiada sam. Sprzedawca ciepła
nie ponosi odpowiedzialności za jego decyzje i powinien respektować prawo odbiorcy do zmiany zapotrzebowania na energię (XVII Ame 14/02).

Wyrok nie jest prawomocny, przysługuje od niego kasacja.

Hanna Fedorowicz
 






   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju