Kredyty dla wspólnot mieszkaniowych 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : archiwum
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 24 |
  3. 25 - 36 |
  4. 37 - 48 |
  5. 49 - 60 |
  6. 61 - 72 |
  7. 73 - 84 |
  8. 85 - 96 |
  9. 97 - 101 |
 

Kredyty dla wspólnot mieszkaniowych

24 sierpnia 2008

mala fotka

Przez rozpoczęciem rozmów z bankiem najlepiej zlecić wykonanie audytu szacunkowego. Koszt jest niewielki a uzyskanie wyniki pozwalają uzyskać informacje o: przewidywanych kosztach termomodernizacji, o wymaganym udziale własnym oraz czy można z oszczędności spłacić kredyt?

Czy wspólnota mieszkaniowa ma szanse na kredyt?

Najważniejsza jest zgoda wspólnoty. Określenie na co będzie wykorzystany kredyt i jego wysokość, opracowane zostało w audycie szacunkowym. Możliwość spłaty kredytu z oszczędności jest gwarancją zdolności kredytowej. Do uzyskania kredytu konieczne jest jeszcze zabezpieczenie.

Czym zatem można zabezpieczyć kredyt?

Zazwyczaj banki oczekują poręczenia lub hipoteki. Skąd wziąć poręczenie? na której nieruchomości ustanowić hipotekę? jak zebrać na wekslu podpisy wszystkich członków wspólnoty? W tym przypadku najkorzystniejszą ofertą jest proste zabezpieczenie przez pełnomocnictwo do rachunku funduszu remontowego. Oznacza to, że bank ma pierwszeństwo do dysponowania środkami znajdującymi się na tym wydzielonym rachunku, oczywiście korzysta z tej formy zabezpieczenia jedynie w przypadku gdy w danym miesiącu brakuje na spłatę kredytu (bo ktoś nie zapłacił czynszu).

Czy jest to jedyne zabezpieczenie jakiego wymaga bank? W przypadku kredytów o wartości nie przekraczającej 300 tys. złotych jest to zabezpieczenie wystarczające. Natomiast gdy wartość kredytu przekracza 300 tys. złotych to proponowane jest wspólnocie wykupienie poręczenia w funduszu poręczeniowy.

Jaki kredyt?

Finansowanie inwestycji za pomocą kredytu ma jedną ogromną zaletę – można ją zrealizować teraz a w przyszłości spłacać kredyt z oszczędności jakie powstaną w wyniku termomodernizacji. Dodatkowo kredyt bankowy pozwala zlikwidować niekorzystne zjawisko finansowania termomodernizacji ze środków własnych tj. zwiększenia wpłat na fundusz remontowy i wieloletniej realizacji zadania. Dodatkowo ciągle wzrastające koszty materiałów i wykonawstwa pokrywać się będą z niekorzystnie rosnącymi opłatami za ogrzewanie.

Jaki kredyt i w jakim banku?

Najkorzystniejszą formą finansowania remontu i termomodernizacji jest kredyt termomodernizacyjny. Jest to kredyt, w którym wymagane jest wykazanie w audycie energetycznym zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynków oraz spłatę kredytu z oszczędności. Z kredytu można wykonać modernizację węzła cieplnego, wymienić kotłownię na nową, ocieplić ściany i dach, wymienić okna.

W przypadku inwestycji termomodernizacyjnych wspólnota mieszkaniowa otrzymuje premię czyli dotację rządową na realizację termomodernizacji. Dotacja ta jest wypłacana po zakończeniu inwestycji. Wysokość premii-dotacji wynosi 25% zaciągniętego kredytu i przekazywana jest do banku na spłatę kredytu. W rzeczywistości spłacamy tylko 75% kredytu, pozostałe 25% płaci za nas bank.

Kredyt termomodernizacyjny jest udzielany maksymalnie na okres 10 lat. Wspólnota musi zgromadzić środki własne w wysokości 20% wartości inwestycji. Zadanie obejmuje całe koszty inwestycji włącznie z wszelką dokumentacją projektową i audytorską, co oznacza, że do udziału własnego można wliczyć koszty dokumentacji, ekspertyz i audytu energetycznego.

Przykładowe realizacje:

Porady:

Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, Wrocław, ul. Białoskórnicza 26

Ośrodek Oszczędzania Energii, Wrocław, ul. Długosza 60

Jerzy Żurawski tel. 071-3726089


cieplej@cieplej.pl





 

   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły archiwum
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju