Charakterystyka energetyczna budynku spełniająca aktualne wymagania prawne 
menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu menu

Nowy Agnes spełnia wymagania stawiane w znowelizowanym prawie budowlanym oraz aktach wykonawczych. Wprowadziliśmy odpowiednie zmiany do programu Agnes, dostosowane do nowych wymogów, nadaliśmy nazwę Agnes 4.0 – PROJEKT.

goEco - Zintegrowane koncepcje energetyczne w parkach przemysłowych.
Parki przemysłowo-handlowe stwarzają wiele możliwości racjonalnego wykorzystywania energii oraz rozwoju efektywnych technologii wytwarzania energii. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich parkach często spotykają się z wyzwaniem jak w sposób racjonalny wytwarzać i zużywać energię.

Artykuły / artykuły : Certyfikacja Energetyczna
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 16 |
 

Charakterystyka energetyczna budynku spełniająca aktualne wymagania prawne

14 lipca 2011

mala fotka

Jerzy Zurawski, 2011

W 2011 r. pierwszy raz w historii polskiego sądownictwa z powodu wadliwie sporządzonej charakterystyki energetycznej budynku sąd uchylił zaskarżoną decyzję o pozwoleniu na budowę. W związku z tym automatycznie cofniętodecyzję administracyjną na użytkowanie budynku. Po uprawomocnieniu
się wyroku użytkowników budynku czeka niemiła niespodzianka.

 Od wprowadzenia w 2009 r. zmian w Prawie budowlanym i odpowiednich rozporządzeniach dyskutuje się nad tym, jak powinna wyglądać projektowana charakterystyka energetyczna. Istnieje na ten temat wiele sprzecznych opinii. Zdaniem niektórych wystarczy spełnić jeden z dwóch warunków opisanych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Pierwszy z nich dotyczy parametrów izolacyjnych przegród, które nie powinny przekraczać wartości granicznych (Umaks.), oraz spełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu w odniesieniu do izolacji termicznej instalacji, a także przegród przezroczystych. Drugi warunek dotyczy spełnienia wymagań w zakresie wartości wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej EP oraz pozostałych wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych.

Jeżeli dokładniej się przyjrzymy zapisom zamieszczonym w tym rozporządzeniu, zauważymy, że dotyczą one jedynie racjonalizacji zużycia energii. W § 329 ust. 1 mamy bowiem wyjaśnienie, że za racjonalnie zaprojektowany uważa się budynek spełniający wyżej wymienione warunki: dotyczące izolacyjności
termicznej lub wskaźnika EP. Wykonanie odpowiednich obliczeń i zamieszczenie wyników wykazujących, że budynek spełnia np. pierwsze wymogi związane z odpowiednią izolacyjnością termiczną zgodnie z rozporządzeniem, jest jedynie spełnieniem wymogu racjonalizacji zużycia energii, nie jest natomiast, jak sugeruje większość projektantów, projektowaną charakterystyką energetyczną budynku. Należy też podkreślić, że spełnienie w sposób uproszczony warunku racjonalizacji zużycia energii nie jest projektowaną charakterystyką energetyczną budynku.(...)

CAŁOŚĆ ARTYKUŁU W PDF >>>

   
lista pozostałych artykułów w dziale Artykuły Certyfikacja Energetyczna
  1. 1 - 12 |
  2. 13 - 16 |
  1. Etykietowanie energetyczne: Stolarka budowlana cz.1
  2. Ocena energetyczna stolarki budowlanej
  3. Ocena energetyczna stolarki budowlanej
  4. Charakterystyka energetyczna budynku spełniająca aktualne wymagania prawne
  5. Jakość energetyczna budynków, a wartość rynkowa nieruchomości.
  6. Rozporządzenie ws. warunków technicznych z 6.11.2008 - Trudno być bezkrytycznym
  7. Charakterystyka energetyczna budynku – krok po kroku
  8. Certyfikacja po polsku (Certyfikat i Świadectwo charakterystyki energetycznej w Polsce)
  9. ŚCIANY - Jakość energetyczna i ceryfikacja energetyczna budynków
  10. STOLARKA - Jakość energetyczna i ceryfikacja energetyczna budynków
  11. Certyfikacja Energetyczna Budynków - PRZYKŁADY NA PODSTAWIE PROGRAMU CERTO
  12. Uwagi do projektu ustawy- Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw
Strona główna
Fakty
Artykuły
Dni Oszczędzania Energii
Oferta DAEŚ
Programy DAEŚ
Szkolenia
Certyfikacja Energetyczna
Współpraca
Nasi partnerzy
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju